Důstojná péče: Jak na ni při péči o naše blízké

Každý z nás si pod pojmem „důstojná péče“ může představit něco trochu jiného. Důstojnost sama má mnoho významů. Obecně ale vyjadřuje, jak se člověk cítí ve vztahu ke své vlastní hodnotě a hodnotě druhých. Je to tedy projev úcty a respektu k člověku. Když je důstojnost zachována, člověk se cítí cenný. Naopak pokud cítíme, že nás nikdo nerespektuje, můžeme […]
Články

kategorie

21. 10. 2024

datum publikace

Martina Rafačová

autor článku

0

minut čtení

Každý z nás si pod pojmem „důstojná péče“ může představit něco trochu jiného. Důstojnost sama má mnoho významů. Obecně ale vyjadřuje, jak se člověk cítí ve vztahu ke své vlastní hodnotě a hodnotě druhých. Je to tedy projev úcty a respektu k člověku. Když je důstojnost zachována, člověk se cítí cenný. Naopak pokud cítíme, že nás nikdo nerespektuje, můžeme se cítit zahanbení, rozpačití nebo ponížení.

Důstojnost by měla být zachována v každé životní situaci, tedy i ve chvílích, kdy náš blízký potřebuje pomoc druhých. Pokud chceme poskytovat důstojnou péči, je klíčové, aby pečovaný člověk měl možnost co nejvíce se zapojovat do rozhodování o svých záležitostech – i když jde třeba jen o maličkosti.

Vztah mezi pečujícím a pečovaným se často zdá nerovný – pečující má sílu a schopnosti, zatímco pečovaný je na jeho pomoci závislý. Pokud však dbáme na důstojnost, snažíme se tento vztah co nejvíce vyrovnat. Pečující by měl vždy naslouchat tomu, co si pečovaný přeje. I malé věci, jako volba oblečení nebo hrnku na čaj, dávají člověku pocit, že stále ovládá svůj každodenní život, a to je přeci něco, co bychom si přáli i my sami.

Několik tipů, jak podpořit důstojnou péči

Vhodné vyjadřování a komunikace

Používejte dospělou mluvu. I když váš blízký potřebuje pomoc třeba s podáním jídla, neznamená to, že ho budete „krmit“ nebo mu dáte „napapat“. I dospělý člověk, který zapomíná nebo má potíže s pohybem, si zaslouží, aby se s ním mluvilo s respektem.

Nedělejte přehnanou péči

Když o někoho pečujeme, můžeme mít tendenci dělat vše za něj. Ale to není vždy ku prospěchu. Pokud maminka už neuvaří celý oběd, může třeba pomoci oloupat brambory. I drobné úkoly jí pomohou udržet si pocit soběstačnosti.

Neměňte rodinné role

I když pečujete intenzivně o svého manžela, stále zůstává vaším manželem, ne dítětem. Rodinné role by měly zůstat zachovány, i když se mění okolnosti.

Pečujte s individuálním přístupem

Vnímejte, co váš blízký v daném období potřebuje a co si přeje. Každý má své záliby a přání – ne všichni starší lidé rádi luští křížovky nebo poslouchají dechovku. Respektujte také jeho hodnoty, soukromí a domácí zvyklosti.

Přemýšlejte o tom, jak péči poskytujete

Každý úkon péče by měl být prováděn s ohledem na důstojnost druhého. I pomoc s hygienou může být citlivá. Zajistěte dostatek soukromí, zakryjte tělo, které právě neomýváte, a udržujte přátelskou konverzaci. Vše jde dělat jemně a s respektem.

Buďte taktní

Neříkejte před ostatními, co váš blízký nezvládá nebo s čím mu musíte pomáhat. Důstojnost se zachovává i tím, že tyto záležitosti nezdůrazňujeme před třetími osobami.

Dopřejte pečovanému dostatek času

Při pomoci nespěchejte, nechte blízkému čas, aby se mohl zapojit podle svých možností. I když by bylo rychlejší ho obléct sami, podpoříte jeho nezávislost tím, že mu dáte prostor se o to pokusit.

Komentujte, co děláte

Vždy blízkého informujte, co se chystáte udělat. Například „teď tě otočím v posteli“ nebo „posadím tě“. To dává člověku pocit, že stále ovládá své tělo a že ví, co se bude dít.

Umožněte podstupovat rizika

Někdy máme tendenci chránit naše blízké až příliš. Ale přílišná kontrola může zničit pocit soukromí a samostatnosti. Například kamery v bytě nebo zákaz vycházení mohou omezit jejich svobodu. Nechme jim rozhodnout se, co je pro ně důležité, i když to zahrnuje jistá rizika.

Velmi pomáhá, když si zkusíte představit, jak byste se cítili na místě pečovaného. Co by vám vadilo a co byste si přáli? I když nejde všechno udělat hned nebo dokonale, můžeme se každý den snažit zlepšovat. Existují různé kurzy, návody a publikace, které vám mohou v péči pomoci. Neváhejte se na nás obrátit.

Kontakt - Martina Rafačová
Martina Rafačová vedoucí a sociální pracovnice pečovatelských služebrafacova@diakonie-praha.cz+420 777 734 176

Nejnovější články

Načítání příspěvků...

Co je COOKIE?

Cookie je malý datový soubor umístěný ve vašem prohlížeči v zařízení (počítači, chytrém telefonu či tabletu), na kterém si stránky prohlížíte. Jeho úkolem je pomoci prohlíženým stránkám správně fungovat a zobrazovat správný obsah. Stránky si pamatují vaše prohlížení a fungují tak, aby se nemusely vaše preference nahrávat znovu. Díky tomu je pro vás užívání stránek mnohem přívětivější.