Když systémová podpora nestačí

Náš azylový dům poskytuje bezpečné útočiště matkám a jejich dětem, které se ocitly v obtížné životní situaci. Mnohé z těchto žen čelí vážným finančním problémům. Mohou to být maminky s malými dětmi, které mají na zajištění celé rodiny jen rodičovský příspěvek, nebo ženy zatížené dluhy a exekucemi, pro které je obtížné najít si nějaké, natož stabilní, zaměstnání. V takových chvílích […]
Články

kategorie

27. 5. 2024

datum publikace

Karolína Šugarová

autor článku

0

minut čtení

Náš azylový dům poskytuje bezpečné útočiště matkám a jejich dětem, které se ocitly v obtížné životní situaci. Mnohé z těchto žen čelí vážným finančním problémům. Mohou to být maminky s malými dětmi, které mají na zajištění celé rodiny jen rodičovský příspěvek, nebo ženy zatížené dluhy a exekucemi, pro které je obtížné najít si nějaké, natož stabilní, zaměstnání.

V takových chvílích máme pro klientky azylového domu sociální fond. Ten jsme mohli v minulém roce zřídit díky sbírce Krabice online. Čekání na státní dávky může být dlouhé a rodina se tak ocitá v situaci, kdy nemá finance na běžné fungování a zaplacení všech nutných výdajů, jako jsou třeba léky nebo školní pomůcky. Právě sociální fond jim pomůže tohle těžké období překonat.

Prostředky z fondu jsou rozdělovány individuálně, aby co nejlépe vyhovovaly potřebám každé ženy. Tato forma podpory ale není samozřejmostí, a tak je sociální fond nabízen těm klientkám, které se aktivně snaží zlepšit svou situaci, ale ani to nestačí.

O tom, jestli dostane klientka finanční podporu rozhoduje klíčová sociální pracovnice spolu s vedením služby. Je to právě ona, kdo se každý týden s ženou potkává, vytváří s ní individuální plán a pracuje na stanovených cílech. Těmi jsou nejčastěji snahy získat vlastní bydlení nebo stabilní zaměstnání, to ale není vůbec lehké.

„Do azylového domu klientka přišla proto, že neměla bydlení. Během roku, který u nás může maximálně strávit, se snažíme pracovat na tom, aby měla od nás kam jít. Momentálně je pořadník na městský či magistrátní byt nekonečně dlouhý a klientky tak musí hledat v komerční sféře,“ říká sociální pracovnice Helena. Na komerčním trhu je ale situace pro klientky stejně nepříznivá, protože ceny pronájmů násobně převyšují jejich finanční možnosti.

Právě sociální fond je pro ně drobná, ale důležitá opora v časech, kdy systémové nástroje selhávají nebo jsou nedostatečné. Naše práce ale není jen o poskytování materiální pomoci, je také o vytváření důvěrného prostředí, kde se naše klientky mohou cítit uznávány a respektovány.

Chcete se dozvědět víc o sbírce Krabice online a o tom, jak pomáhá rodinám a dětem v nouzi? Více informací najdete zde.

Nejnovější články

Načítání příspěvků...