Pomáhejte s námi

Pomáháte za života?

Pomáhejte i po něm. Sepsáním poslední vůle zabezpečíte především svou rodinu i své blízké. Navíc můžete díky daru ze závěti podpořit i činnost Diakonie.

Proč sepsat závět?

Nadobro uděláte ve věcech svého dědictví jasno. Předejdete případným sporům ve své rodině a ulehčíte rozhodování svým blízkým. Každému darujete přesně to, co chcete, aby po vás zdědil.

Uchráníte svůj majetek pro své blízké nebo přátele.

I třeba jen malý dar dobročinné organizaci vás pozitivně naladí, protože budete mít jistotu, že pomůžete tam, kde je to podle vás nejvíce třeba.

Jak sepsat závěť

I když se jedná o relativně jednoduchý úkon, je vždycky dobré poradit se s notářem. Zde najdete potřebné informace, na základě kterých se budete schopni rozhodnout, jak nejjednodušeji touto formou darovat na dobrou věc.

Závětí můžete věnovat celý majetek nebo jeho část. Aby byla závěť platná, je potřeba dodržet nezbytné formální náležitosti.

Dědickou smlouvou můžete věnovat celý majetek nebo jeho část člověku nebo organizaci, s kterými smlouvu uzavřete. Výhodou je, že se na využití daru dohodnou obě strany předem.

Můžete nařídit svému dědicovi, aby z dědictví někomu dal peníze nebo jinou věc menší hodnoty (řádově tisíců až desetitisíců Kč). Nejste-li si jistí, zda je odkaz vhodný, poraďte se třeba s organizací, které chcete věnovat.

Více informací najdete v Závěť pomáha – více v brožuře, nebo na webu www.zavetpomaha.cz.

Příběh paní Aleny

Paní Alena Tolarová odkázala Diakonii v závěti finanční prostředky. Sama byla vdova a neměla děti, její majetek by tedy připadl státu. Proto se rozhodla sepsat závěť s notářem a vše darovat naší organizaci. O jejím daru jsme se dozvěděli až po její smrti a rozhodli jsme se ho věnovat na rekonstrukci domova pro lidi s postižením Radost v Merklíně. Domov je jedním z mála českých zařízení, které umožňují dospělým lidem s autismem a mentálním postižením žít v malých domácnostech s odbornou podporou. „Udělají se rozvody, topení, vymění se okna, přibude další koupelna a modernizuje se interiér